Co to je - solná jeskyně

06.01.2011 18:07

 

Solné jeskyně – přinášejí Mrtvé moře

Mrtvé moře je nejslanější místo na zemi. Nachází se na hranici mezi Izraelem a Jordánskem. Mrtvé moře je jedinečné především vysokým obsahem rozpuštěných solí – plných 33 %. Z nich polovinu tvoří chlorid hořečnatý, čtvrtinu chlorid sodný, osminu chlorid vápenatý. Zbytek tvoří uhličitan draselný (potaš), bromidy, zinek, železo a síra. Mrtvé moře rovněž obsahuje až 55 % minerálů.

Solné jeskyně – odkud se vzaly?

Mnohá odborná pracoviště a lázně výrazně rozšířily své bohaté léčebné prostředky o unikátní zařízení - mikroklimatické jódové solné jeskyně. Pobyt v jeskyni pozitivně působí na široké
spektrum zdravotních problémů. Není náhodou, že mnozí renomovaní odborníci zdůrazňují, že léčivé vlastnosti solných jeskyní intuitivně využívali již naši prapředci (samotná Kleopatra využívala léčebné účinky solných jeskyní). Pomocí speciálních technologií se dají solné jeskyně realizovat i na povrchu ve vhodných prostorách. Mezi první vybudované jeskyně patří polská Vielička. U nás už najdete solné jeskyně ve větších městech např. – v Praze, v Brně, v Ostravě
, v Plzni, ale i v menších jako je Jihlava či Batelov. Zvlášť oblíbené jeskyně jsou např. v Německu, Izraeli, Rusku a USA.

Solné jeskyně – jak jsou budovány?

Rozlišujeme dva typy jeskyní - vybudované z kamenné soli nebo z mořské soli. Mořská sůl je získávána z oblastí Mrtvého, Černého a Baltského moře. Největší účinek na lidský organismus mají jeskyně, které jsou vybudovány ze solných segmentů z Mrtvého moře (Jordánsko, Izrael). Vytěžená sůl je zpracována technologicky náročným způsobem - lisováním a ohřevem bez použití jakéhokoli pojiva (lepidla). Strop jeskyně je tvořen umělými krápníky. Podlaha jeskyně (vyhřívaná podlahovým vytápěním) je pokryta hrubou vrstvou krystalické soli. Celé prostředí je izolováno proti vlhku a vzniká tak hypoalergické a bakterií prosté prostředí. Jeskyně jsou navíc vybaveny germicidními lampami, které po každé 45 minutové kůře společně se zvláštním systémem větrání dokonale pročistí vzduch v jeskyni tak, že zde žádné bakterie nejsou schopny života.

Solné jeskyně – nemusíte až k moři

Nemáte čas nebo možnost vyrazit za přímořským klimatem? Nemusíte zoufat. Solná jeskyně vám mořské klima může nahradit. V jeskyni se nachází ideálně zionizované ovzduší. V ovzduší jeskyně vládne výjimečné mikroklima s jedinečnou bakteriologickou čistotou. Vzduch je nasycen mikročásticemi suché soli. Sůl použitá ke stavbě těchto jeskyní obsahuje kromě chloridu sodného i další, velmi důležité minerály a stopové prvky - jód, bróm, draslík, hořčík, vápník, železo, selen. Bylo prokázáno, že tyto prvky se v jeskyních uvolňují mnohem intenzivněji než ve volné přírodě. Podle provozovatelů těchto jeskyní 45 minutový pobyt odpovídá až třídennímu pobytu u moře.

Solné jeskyně – minerály a stopové prvky pro zdraví

Jód má pro člověka nezastupitelný význam
. Jód je přítomný v hormonech štítné žlázy, která řídí různé procesy v organismu. Kontroluje psychický a fyzický rozvoj. Reguluje cirkulaci krve a posiluje svalstvo.

Vápník posiluje obranyschopnost našeho organismu, zpevňuje kosti, zvyšuje srážlivost krve a pomáhá snižovat krevní tlak.

Draslík snižuje krevní tlak, předchází srdečním chorobám, prokrvuje kůži, pomáhá vylučovat toxické látky těla.

Sodík napomáhá při látkové výměně např. reguluje příjem cukru a aminokyselin. Magnézium ulevuje a snižuje nepříjemné bolesti při astmatu. Odbourává stavy po dlouhodobém vyčerpání a chrání také před srdečními chorobami.

Železo zvyšuje nízkou hladinu hemoglobinu (červených krvinek) a snižuje riziko infekce.

Brom snižuje krevní tlak, reguluje nervový systém.

Selen napomáhá překonat virová onemocnění.

Solné jeskyně – zlepšují zdraví

Pobyt v jeskyni je účinný při onemocnění dýchacích cest, astmatu, zánětech krku a nosohltanu, chronické rýmě, chřipce, angíně.

Vdechování mikročástic soli zlepšuje funkce sliznic, zklidňuje zápaly a otoky a výrazně vylepšuje buněčnou imunitu.

Jód, působí na zmírňování bolesti, zlepšuje prokrvení orgánů.

Zlepšuje se také látková výměna i spalování tuků.

Klima v jeskyni má také blahodárný vliv na srdečně-cévní onemocnění (vysoký krevní tlak, doléčení po infarktu myokardu atd.)

Účinky lze pozorovat také u nemocí trávícího traktu (vředy žaludku a dvanácterníku, Crohnova nemoc, nespecifický zápal tlustého střeva).

V jeskyních vybudovaných ze soli z Mrtvého moře byly zaznamenány vynikající výsledky při výskytu kožních onemocnění - alergie, atopický ekzém a jiné.

Stejně blahodárný efekt byl zjištěn při neurózách a psychickém stresu, vyčerpanosti, depresích, nemocech krevního oběhu apod.

Léčebné kúry tedy s plnou zodpovědností doporučují přední odborníci z řad pneumologů, alergologů, pediatrů, kožních a jiných lékařů.